Ledelse og Filosofi
- Efterår 2026
- I alt 4 dage
- Online
- 9:30 - 15:00
- 9.000,- eks moms
- Tilmeld dig
Ledelse & Filosofi
Er du optaget af de store spørgsmål i ledelse – værdier, ansvar, formål og mening?
Så er valgfaget Ledelse & filosofi på Diplomuddannelsen i Offentlig Ledelse (DOL) noget for dig, der ønsker at styrke dit din etiske dømmekraft og dialogiske kompetencer.
Et særligt omdrejningspunkt i faget er protreptikken – en filosofisk samtaleform, der gør det muligt at arbejde med afklaring, mening og retning i ledelse. Du lærer at anvende filosofi både som analyseværktøj og dialogform, og faget styrker din evne til at navigere i komplekse, uforudsigelige og værdimæssigt udfordrende situationer.
Kursets opbygning
Faget består af 4 undervisningsgange 9:30 – 15:00 Der arbejdes løbende med skriftlig eksamensopgave, og du får vejledning og feedback. Faget udprøves mundtligt på baggrund af eksamensopgaven.
Dit udbytte
Som kursist får du:
- Forståelse for anvendelse af filosofi i din ledelse
- Praktisk erfaring protreptikken
- Færdigheder i at føre etiske og konstruktive dialoger
- Personlig indsigt gennem etik og protreptikken
- Netværk med andre professionelle
- 5 ects point
Praktisk information
Dit afsnit går her
Datoer
Undervisningssted
Pris og finansiering
9.000,- (Ekskl. moms)
Adgangskrav
§ 7. Adgang til et modul eller en uddannelse i offentlig ledelse på diplomniveau er betinget af, at ansøgeren har gennemført en relevant adgangsgivende uddannelse mindst på niveau med en erhvervsakademiuddannelse eller har bevis for tilsvarende realkompetencer udstedt af en professionshøjskole eller et erhvervsakademi.
Stk. 2. Ansøgere skal have mindst 2 års relevant erhvervserfaring efter gennemført adgangsgivende uddannelse.
Mød vores team
Tilmelding til Ledelse & Filosofi
Vores uddannelser
Master of Business Coaching
Big Five Certificering
Ledelseskursus på Lesbos
Den Offentlige Lederuddannelse
Er du leder, ønsker du at blive det, eller trænger du til at få styrket dine lederkompetencer med brugbare værktøjer og færdigheder i fx. forhandling, samtaler og facilitering. Så tag ét modul eller hele den offentlige Lederuddannelse (DOL) hos os.
Mini MBC
Proceslederuddannelse
Protreptisk Overbygning
Protreptisk Certificering
Se flere uddannelser






